pirmdiena, 2012. gada 29. oktobris

Oļegs Sivuns: "Brand" un manas domas.Pirmajā brīdī šķiet, ka grāmatas virsraksts vēstī „Barbie”, tieši par to arī ir šīs jaunā krievu rakstnieka Oļega Sivuna popārta romāns – kā mēs, patērētāji, sadzīvojam, nē, bet vergojam zīmoliem no A līdz Z, tieši tā ir arī iekārtots šis romāns – alfabētiskā secībā, bez konkrētā varoņa vai sižeta.


Šī 2009. gadā izdotā grāmata un tās autors ir Jaunās Puškina prēmijas laureāts. Pret mūsdienu apbalvojumiem literatūras un mākslas jomā es izturos ar lielām aizdomām, kaut vai atceroties „Pussy Riot” apvienībai piešķirtos godus.

Taču raizes ir gluži veltas, jo trāpīgo, bet mazliet haotisko eseju veidā autors liek aizdomāties par to, kas ir dzīve, kāda tā ir mūsdienās un cik ļoti mūsu dzīvi nosakām nevis mēs paši, bet izkārtnes mums apkārt un lietas, kuras mēs patērējam apzināti vai neapzināti. 

Piemēram, jau pieminētā lelle Bārbija. Tieši ar to arī aizsākās mana apzinātā bērnība. PSRS to bija iespējams dabūt tikai tiem, kam bija dolāri, kas savukārt nozīmēja pieeju smalkam tirdzniecības punktam „Berjozka” un kārotai Bārbijai. Man bija onkulis jūrnieks, tāpēc man bija Bārbija un īpašs gods skaitījās iet kaut kur ar vecākiem un visu ceļu turēt Bārbiju rokās. „Bārbija – tā nav tikai lelle. Tas ir modelis. Ideālas meitenes modelis, ideālu panākumu modelis, ideālās personiskās dzīves modelis, visa ideālā modelis. (..) Bārbijas pasaule ir tā, kā vajadzētu būt, nevis – kā ir. Lelles radītāji nez kāpēc ir imitējuši Bārbijā visu cilvēku pasauli, izņemto tādus sīkumus kā tualete, slimības un sekss.” Ir, ir, Barbija bez matiem, bet tik un tā autoram taisnība.

Coca-cola, es arī to dzeru, kaut arī lieliski zinu, ka nevajadzētu, pat Light variantu nē. „Kokakola ir kļuvusi svarīgāka par eglīti. Man grūti iedomāties, kā agrāk svinēja Ziemassvētkus bez kokakolas. (..) Neesmu redzējis nevienu filmu, kas parādītu Ziemassvētku garu spēcīgāk nekā kokakolas reklāma.” Šis tūlīt jau arī būs, vēl tik dažas dienas un Ziemassvētku patērēšana būs klāt, nauda iekrāta?

Par naudas tērēšanu: „Man šķiet, ka patiesībā cilvēkiem nepatīk tērēt naudu nepieciešamām lietām. (..) Bet vislielāko baudu es gūstu, kad nopērku kaut ko nevajadzīgu vai kad raudu pēc auras vai pēc stila, vai varbūt pēc jēgas, ko pats sevi izdomāju.” Jā, man arī nepatīk maksāt par benzīnu, bet simto nagu lakas pudelīti un ja vēl no Chanel, tad tā jau ir cita lieta!

Vairāk es neturpināšu, jo mans apskats kļūs ne tikai bezgalīgs, bet arī citēs visu grāmatu, jo tā ir viena no retām, kuru, tāpat kā „Mazo princi”, var sagriezt vērtīgās atziņās. Ieguglējiet, bez tā taču arī vairs nepastāv mūsu dzīve!

P.S. Ja uzrunā, steidzies, J. Rozē tā maksāja vien 1,30Ls iepriekšējo 5,27Ls vietā. Ja labi saproti krievu valodu, tad internetā var atrast pilnīgi par velti.

26 komentāri:

 1. Es tieši studēju mārketingu un biznesu, tāpēc šī tēma man ir ļoti tuva. Coca Cola tiešām ir minēta kā viens no visveiksmīgākajiem brendiem. Sākot ar Santa Klausa sarkanbalto apģērbu, ko ieviesa šis zīmols un beidzot ar slaveno reklāmu. Neatceros, kurā gadā, bet tā tika izņemta no aprites un cilvēki (pēc kompānijas sacītā) burtiski bombardēja Coca Colas ofisu ar lūgumu atgriezt reklāmu ēterā, jo "tā iezīmē Ziemassvētku atnākšanu" un "bez tās nav Ziemassvētku sajūtas."
  Zīmola tēlam uzņēmumi arī tērē ļoti lielas summas, lai patērētāju prātos ieņemtu noteiktu vietu un asociācijas.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Jā, par to arī ir šajā grāmatā, izlasi ar profesionāļa aci!

   Dzēst
 2. O, paldies, atvilku elektroniski. Jau nevaru sagaidīt, kad vakarā palasīšu :) Man nav žēl 1.30 Ls, bet manā miestā nav Rozes grāmatnīca, un vispār nepatīk šķirstīt papīru, fiziski nepatīkamas sajūtas, esmu dīvaina, lasu elektroniskās:D

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Noteikti, ka nav žēl, bet es, savukārt, mežonīgi vēlos dzirdēt Tavu viedokli par elektronisko grāmatu, man pašlaik tās pietrūkst pilnai laimei. Gribu dzirdēt visu, sākot ar modeli, beidzot ar priekšrocībām un trūkumiem un grāmatu pieejamību valodās eng/lv/ru.

   Dzēst
  2. Es labprāt, bet man nav grāmata (kindle). Man iPads, lasīt var visādos formātos, arī kindle grāmatas, ja vajag. ENG, protams, var novilkt pilnīgi visu (grāmatas, žurnālus), arī RU, LV gan švaki, ir kaut kādi izdevumi, bet jaunās grāmatas gan neesmu redzējusi. Greju lasīju ENG (izlasīju 2/3 vienā dienā un tagad pauze jau 2 mēnešus, nu nevaru tālāk palasīt, interese pazuda:D). Žurnālus arī parasti lasu ENG vai RU. Man jau ļoti patīk, vienā vietā sakrāmē visu savu bibliotēku un staipi līdzi :D

   Dzēst
  3. Man ir iPads, bet uz "degošiem" ekrāniem es ar saviem lieliem mīnusiem un astigmātismu ilgi palasīt nevaru, man acis stundas laikā var "satīkloties" ar kapilāriem, bet par rīderiem esmu dzirdējusi, ka tie nenogurdina acis.

   Dzēst
  4. Jā, tad gan der Kindle, un +, ka to var lasīt saulē, tikai līdz ar to, ka nav "degošs" ekrāns - vai tik nav tā, ka nevar lasīt tumsā?! Neesmu pētījusi sīkāk, bet reāli izskatās kā no papīra, tā kā acis nenogurdinātu. Un baterija ilgi tur, un sver maz.

   Dzēst
  5. Man ir kindle. Manuprāt, vislabākā cenas un kvalitātes attiecība (Sony neieteiktu, jo dārgs). Tiksi galā ar visiem mīnusiem :) Ekrāns kā lapa, dažreiz pat aizmirstos un cenšos pāršķirt :)

   Dzēst
  6. Es tagad aplūkoju Prestigio, cena arī laba, kaut kādi 50Ls laikam bija, no sava datoriķa prātīgas atbildes nesagaidīju! :D

   Dzēst
 3. Paldies par ieteikumu, noteikti nopirkšu arī pati savu eksemplāru, jo patērniecība man šķiet viens no interesantākajiem tematiem gan vienkāršai papļāpāšanai, gan zinātniskai pētniecībai (studēju jomu, kas šai tēmai laiku pa laikam pieskaras).

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Nu, re atkal patērēsi, jo kāds teica, ka tas ir labs! :D
   Bet bez jokiem, nopērc gan, piemēram, man šī ir tā retā grāmata, kuru es negribu atdot/pārdot uz neatgriešanu.

   Dzēst
 4. + sakārdināji ar CocaColas reklāmu, tās reklāmas tiešām ir tik Ziemassvētkainas :)) ah.

  AtbildētDzēst
 5. Šī man arī stāv plauktā nākotnes lasīšanai,
  P.S. Nominēju Tevi The liebster blog award http://ievasnagi.blogspot.com/2012/10/the-liebster-blog-award.html

  AtbildētDzēst
 6. Man šķiet, ka Tev līgani jāpāriet no kosmētikas apskatiem uz grāmatu apskatiem un recenzijām-labu reklāmu uztaisīji grāmatai-pirkšu! (Redzi-es arī uzķeros uz mārketingu)
  _____
  Abalone

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Man pēdējā laikā neuzrunā kosmētika, johaidī, kas notiek! >;)

   Dzēst
 7. Es arī rīt ieiešu grāmatnīcā un noteikti nopirkšu! :)

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Jauki, aizbraucu, bet grāmata vairs nav. nu neko...

   Dzēst
  2. Kurā tieši biji?
   L.L.

   Dzēst
  3. jā, kurā biji? arī rīt skriešu meklēt :)

   Dzēst
  4. Šodien saņēmu savu jr.lv pasūtīto grāmatu. Drīzumā pieķeršos viņai.
   L.L.

   Dzēst
 8. Bāc, es pati studēju un strādāju mārketinga un reklāmas jomā, bet še te! pasūtīju šo grāmatu jr.lv :D, jo aizbraucot līdz vienai JR grāmatnīcai, es to neatradu. Maksāt par zināšanām nekad nav žēl.
  L.L.

  AtbildētDzēst
 9. Starp citu, Zvaigznes ABC outletā šī grāmata maksā tikai vienu latu.

  ladure.e

  AtbildētDzēst
 10. Kur tas outlets īsti atrodas, sestdien dzirdēju meitenes runāja "tur jānokāpj lejā un visādus brīnumus var lēti dabūt...", taču tā kā skrēju prom, tad nepajautāju, kur īsti jākāpj lejā! :)

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Es biju tajā outletā, kas ir uz Vaļņu ielas un kas ir tuvumā Swedbank filiālei.

   Dzēst
 11. Es parastajā Zvaigznes veikalā šo grāmatu par latu iegādāju. Interesanta lasāmviela :)

  AtbildētDzēst