svētdiena, 2011. gada 3. jūlijs

Ieskats organiskā un dabīgā kosmētikā un nedaudz par tās sertificēšanas procesu


Turpinot runāt par kosmētiku, kas nesatur cilvēka organismam (it kā) kaitīgu vielu, šoreiz stāstu par  serumu plakstiņiem: Рецепты бабушки Агафьи: Сыворотка для век продление молодости Natural & Organic, 50ml (jā, milzīga tūba ādai ap acīm) ~3Ls.

Neskatieties, ka serums ir domāts 30-55 gadus veciem cilvēkiem, es „pavedos” uz ražotāja apgalvojumu par 98% dabīgo sastāvdaļu, 5 arktisko augu ekstraktiem un ogu aminoskābēm, bez silikoniem, parabēniem un sintētiskiem aromatizatoriem, krāsvielām sastāvā un, protams, tam visam klāt vēl smieklīgo cenu. Serums ir arī ieguvis ICEA sertifikātu (Eiropas sertifikāts organiskai un dabīgai kosmētikai), kas apliecina tā sastāvdaļu dabisko izcelsmi un nekaitīgumu. Diemžēl ražotāja mājaslapā nav nekādas informācijas par šī sertifikāta iegūšanu, ir tikai logo, tādēļ raku dziļāk.

 
Eiropas Savienība regulē daudzu nozaru produktu ražošanu, piemēram, piena un tā produktu, mums tagad ir krējums un krējumelis, siers un siera izstrādājums, iebiezinātais piens un iebiezinātā piena produkts. Taču visā šajā plašajā likumdošanā ir milzīgs robs - joprojām nav starptautisko tiesību aktu, kas regulētu organisko un videi draudzīgo kosmētiku, tās ražošanu, sertifikāciju u.tml. Respektīvi, katrs ražotājs var iedomāties nosaukt savu produkciju par organisko, dabīgo u.tml., tirgojot to ar šādu nosaukumu, pat ja tā nav. 

Taču svēta vieta tukša nestāv, ir izveidota ICEA organizācija, kas cenšas regulēt šo sfēru. Sadarbībā ar zinātniekiem un ražotājiem tika izveidots organiskās un dabīgās kosmētikas standarts. Ražotājiem, kas vēlās savus produktus sertificēt, ir jāsniedz pieteikums ICEA, kas arī veiks pieteikto produktu pārbaudi un piešķirs sertifikātu, vai arī nepiešķirs. Protams, sertificēšanas process ir brīvprātīgs un negodprātīgo ražotāju jautājums joprojām ir aktuāls.

ICEA sertificē ne tikai pašu produktu, bet arī izejvielas, kas ļauj patērētājam izvēlēties sev un videi draudzīgos produktus, ražotus no videi draudzīgām, nekaitīgām izejvielām un tikai otrreizēji pārstrādājamā iepakojumā.

Īsumā, neiedziļinoties organisko vielu sarežģītos nosaukumos, ICEA sertificētā kosmētika nesatur tādas vielas kā PEG, PPG un to atvasinājumus, kancerogēnās vielas, parabēnus, silikona atvasinājumus, akrila izcelsmes polimērus, formaldehīdus, vielas, kas var kaitēt apkārtējai videi, dzīvnieku kolagēnu, placentu, taukus, ģenētiski modificētās vielas. ICEA sertificētie gala produkti netiek izmēģināti uz dzīvniekiem un netiek apstaroti ar gamma stariem, šādā veidā iznīcinot baktērijas un sēnītes.


Nekad nebūtu iedomājusies, ka kosmētika tiek apstarota ar radioaktīvo starojumu, bet redz kā pasaulē notiek...

Un tagad par serumu. Jauks iepakojums, kartona kastīte un plastmasas tūbiņa. Diemžēl kastīti izmetu, bet sastāvs bija tikai uz tās (diemžēl, nav pieejams ražotāja mājaslapā), taču, tas bija labs un ja jau ICEA sertificēts, tad nav par ko uztraukties. Ļoti viegls serums, lieliski iesūcas, liku pat ļoooti tuvu pie acs, jo pamanīju, ka man bija (!) ļoti sausa ar tendenci uz grumbām āda tieši pie acu iekšējiem kaktiņiem. Neuztraucos, ka acis asaros un grauzīs (biežā parādība no plakstiņu krēmiem). Tagad ir jūlijs, sausums un tā izraisītās grumbiņas pazudušas, domāju, ka tas ir krēma efekts.
 
Taču, šķiet ka krēms būs sabojājies, liekas mainījusies tā smaržā. Agrāk tā nebija nekāda izteiktā, bet tagad asa, bet varbūt man tikai tā šķiet. Hm, esmu uzsmērējusi, it kā viss kārtībā, bet tomēr vairāk neriskēšu. Un tik ļoti žēl, ka tajā mazā veikaliņā, kur pirku šo serumu, tāda vairs nav. Tas manai kosmētiski izvirtušajai ādai, kura ko vien nav pamēģinājusi, patika, tādēļ varbūt kāds kaut kur ir manījis? Help, kur nopirkt?
P.S. Zinu, starp nosaukumiem "dabīgā", "organiskā" kosmētika nevar likt vienādības zīmes, katrai ir savas nianses, ar ko spēlē ražotāji līdzīgi kā ar sieru un siera izstrādājumu, taču šoreiz atšķirību meklēšana nebija šī raksta mērķis.

1 komentārs:

  1. ļoti patīkams blogs!
    Interesētu arī tavs skatījums par smaržām :)

    AtbildētDzēst