sestdiena, 2011. gada 16. jūlijs

Dabīgā vai organiskā???


Kā jau teicu iepriekš, starp vārdu savienojumiem „dabīgā kosmētika” un „organiskā kosmētika” likt vienādības zīmi nevar. Būsim reāli, uz visa dabīgā popularitātes viļņa, ražotāji darīs visu iespējamo, lai savas pārdodamās produkcijas nosaukumu padarīt patērētājam pievilcīgāku, tādējādi liekot mums to nopirkt, taču bieži vien mēs nopērkam ne to, ko mēs iedomājamies nopērkam (uj, samudžināju). Daļēji to pieļauj arī ES likumdošana, jo nepastāv normas, kas precīzi un stingri regulētu šo jomu, atšķirībā, piemēram, no ASV. Taču viss tik bezcerīgi nav, jo pastāv vairākas organizācijas, kas sertificē organisko un dabīgo kosmētiku:
Ecocert, Francija, kas sertificē dabīgo un organisko kosmētiku.

ICEA, Itālija – sertificē  dabīgo un organisko kosmētiku (eco un bio, attiecīgi, itāļu un franču valodās).
 BDIH (Vācija) – sertificē dabīgo kosmētiku. 

Mūsdienu kosmetoloģijā tiek izmantotas aptuveni 11 tūkstoši dažādu ķīmisko savienojumu un tikai 11% no tiem ir pilnībā droši, protams, industrija arī pārējos uzskata par drošiem, taču daudzie ekologi, „zaļie” ķīmiķi un zinātnieki, uzskata, ka pārējo 89% vielu nekaitīgums ir apšaubāms, daudzas vielas tiek uzskatītas pat par kancerogēnām, neauglību izraisošam, u.tml. - poru aizsprostošana ir tīrais sīkums. Taču uzreiz jāsaka, visi pētījumi, kas pierāda vielas kaitīgumu ir netieši, tiešo pierādījumu, ka X viela izraisa vēzi nav. Taču ažiotāža ir liela, un mēs skrienam pakaļ dabīgai un organiskai kosmētikai ar domu, ka tik „bez ķīmijas”.

Kas tad ir organiskā un dabīgā kosmētika?
Izveidoju tabulu, ērtai organiskās un dabīgās kosmētikas salīdzināšanai. Protams, tabula nesniedz absolūti pilnīgu un visaptverošu informāciju, tā parāda tikai pašas būtiskākās man, patērētājam, saprotamas lietas.

Organiskā
Dabīgā
Iepakojums otrreizēji pārstrādājams no bioloģiski nekaitīgām izejvielām
+
+
Nesatur naftas pārstrādes produktus
+
+
Nesatur silikonus
+
+
Nesatur PEG, SLS
+
+
Nesatur parabēnus
+
+
Nesatur dzīvnieku izcelsmes produktus, izņemot dabīgi saražotos, piem., medus, piens
+
+
Nesatur sintētiskās krāsvielas un smaržvielas
+
+
Netiek testēti uz dzīvniekiem
+
+
Sertificēto dabīgo augu sastāvdaļu īpatsvars gatavā produktā
95%
50%
Sertificēto organiski audzēto sastāvdaļu īpatsvars no kopējā dabīgo augu daudzuma
10%

5%
Videi draudzīga ražošana, tostarp neizmantojot videi kaitīgas izejvielas un ražošanai nepieciešamos blakus produktus.
+
+


No tabulas sniegtās informācijas varam secināt, ka organiskā kosmētika sastāv no 95% dabīgo sastāvdaļu, no kuriem 10% ir izejvielas, kas nāk no organiskās lauksaimniecības. Savukārt, dabīgā kosmētika satur tikai 50% dabīgo augu un 5% no tām ir organiski ražoti.

Ņemam talkā augstāko matemātiku: 100%-95%=5% un 100%-50%=50% - tieši tik liels ir sintētisko sastāvdaļu un ūdens īpatsvars šajos kosmētikas veidos un atceramies, ka šī sintētiskā daļa nedrīkst saturēt tabulā (patiesībā vēl daudzas citas) norādītās vielas.

Raksta mērķis nav parādīt un pierādīt, ka organiskā – labs, dabīgā – viduvējs un sintētiskā – „cenzēts”, katra pašam jāizvērtē, kas viņam der vislabāk. Piemēram, manā kosmētikas klāstā ir visus trīs kategoriju pārstāvošie produkti, cits labāk, cits sliktāks, bet, manuprāt, tas ir atkarīgs no katra cilvēka individuālām ādas īpatnībām.

Izmantotie avoti:
1) http://www.ecocert.com/en/natural-and-organic-cosmetics
2) http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm
3) http://www.icea.info
4) http://EzineArticles.com/808203

                                                                                   
 P.S. Ja pamanāt kādu kļūdainu faktu vai neprecizitāti, lūdzu, sakiet.3 komentāri:

  1. Paldies! Tieši meklēju salīdzinājumu šiem diviem terminiem.
    Šobrīd cenšos pāriet uz kosmētiku, kura sevi sauc par organisko.

    AtbildētDzēst